Cooling & Warming
-
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 400 ml
Regular price 5,70€Offer price 5,70€ Regular priceUnit price 14,25€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Hot and Cold Compress, 1 item
Regular price From 1,18€Offer price From 1,18€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann DermaPlast CoolFix, 6 cm x 4 m, turquoise
Regular price 4,78€Offer price 4,78€ Regular priceUnit price 1,20€ pro m -
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 400 ml
Regular price 44,63€Offer price 44,63€ Regular priceUnit price 9,30€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Ice spray, cooling spray, immediate action, 12x 150ml
Low stockRegular price 33,70€Offer price 33,70€ Regular priceUnit price 18,72€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 300 ml
Low stockRegular price 38,12€Offer price 38,12€ Regular priceUnit price 10,59€ pro l -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Duck “Daffi”, Yellow with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price 8,32€Offer price 8,32€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Unicorn “Cindy”, with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Low stockRegular price 14,97€Offer price 14,97€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Octopus “Octavia”, Pink with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price 12,49€Offer price 12,49€ Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDELHeating Pad, COZY WARM, by Medel
Regular price 27,60€Offer price 27,60€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating Blanket HD75 Cosy Nodric, Cuddly Blanket, Warming, Beurer
Low stockRegular price 86,26€Offer price 86,26€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann DermPlast Active Warm Cream, Vegetable, 100 ml Tube
Low stockRegular price 10,19€Offer price 10,19€ Regular priceUnit price 101,90€ pro l -
Provider:SÄNGERCherry pit pillow, with silver stripe, divided into 3 brackets
Regular price 10,50€Offer price 10,50€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BOSOBoso shoulder / neck heating pad bosotherm 1600, 56x52cm
Regular price 58,81€Offer price 58,81€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BOSOBoso neck / back heating pad bosotherm 1300, 62x42cm
Regular price 65,14€Offer price 65,14€ Regular priceUnit price pro
The range of products for cooling and warming includes several types of gel compresses and instant cold compresses, hot water bottles, heating pads as well as massage gels or cooling gels. Ice spray or cooling sprays are available as individual products or in handy sets together with compresses and gel.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Cooling & Heating"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our