Skin Care and Cleaning
-
Provider:PAUL HARTMANNHartmann MoliCare® Skin Foaming Cleanser, 400 ml
Low stockRegular price 8,38€Offer price 8,38€ Regular priceUnit price 20,95€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann care bath MoliCare® Skin, 500 ml
Low stockRegular price 6,22€Offer price 6,22€ Regular priceUnit price 12,44€ pro l -
Provider:WILLY BEHRENDBehrend disposable washing gloves, Molton, 16x23cm, white, 50 pcs
Low stockRegular price 4,72€Offer price 4,72€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKE10x Schülke octenisan® set washing lotion + nasal gel, decontamination
Low stockRegular price 183,86€Offer price 183,86€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann wet wipes MoliCare® Skin, 50 pack
Low stockRegular price 6,47€Offer price 6,47€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BODEBaktolan balm, skin care balsam by Bode, 350 ml
Low stockRegular price 5,70€Offer price 5,70€ Regular priceUnit price 16,29€ pro l -
Provider:BODEBaktolan balm pure, skin care emulsion by Bode, 350 ml bottle
Low stockRegular price 5,69€Offer price 5,69€ Regular priceUnit price 16,26€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNVala®Clean roll disposable towels, 1 roll
Regular price 12,48€Offer price 12,48€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Sensiva® Washing Lotion, Soap / Dye-Free, 1000ml
Low stockRegular price 3,55€Offer price 3,55€ Regular priceUnit price 3,55€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Esemtan® Wash Lotion,Aallantoin, Soap-Free, 1000 ml
Low stockRegular price 5,99€Offer price 5,99€ Regular priceUnit price 5,99€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke s-m® Washing Lotion, Soap / Alkali-Free, PH-Neutral, 1000 ml
Regular price 3,55€Offer price 3,55€ Regular priceUnit price 3,55€ pro l -
Provider:BODEStellisept med gloves, Wash Gloves by Bode, 10 items
Low stockRegular price 5,80€Offer price 5,80€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke esemtan® washing gloves, allantoin, ready to use, 10 items
Regular price 4,55€Offer price 4,55€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke octenisan® washing gloves, MRE decontamination, 8 items
Regular price 6,49€Offer price 6,49€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann MoliCare® Skin wash gloves, damp, 8 pc
Regular price 2,90€Offer price 2,90€ Regular priceUnit price pro
The available skin care and cleaning products for medical skin care are suitable for people in need of care or with sensitive or especially dry skin. The selection includes, for example, products such as nourishing wash lotions, emulsions or oil baths, as well as creams, gels or balms for washing and skin care.
Skin care and cleaning products are suitable for professional use in hospitals, nursing homes or home care, as well as for private use. Many care or cleaning products are available in different lot sizes, packaging sizes and fill quantities.
The range of skin care and cleaning products is constantly growing. Please contact our friendly service team with any further questions.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Skincare & cleansing"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our