Disinfection & Cleaning
-
Provider:SCHÜLKESchülke Thermodent® Neutralizer, For Dental Use, 5 L
Regular price 39,19€Offer price 39,19€ Regular priceUnit price 7,84€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Thermosept® NDR Disinfectant Cleaner, Aldehyde-Free, 20 L
Regular price 171,96€Offer price 171,96€ Regular priceUnit price 8,60€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Thermosept® PAA Additive Endoscope Disinfection, f. RDG-E, 5 L
Regular price 123,61€Offer price 123,61€ Regular priceUnit price 24,72€ pro l -
Provider:SCHÜLKEaspirmatic Cleaner and Instrument Disinfectant by schuelke, 2 litres
Low stockRegular price 27,83€Offer price 27,83€ Regular priceUnit price 13,92€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke thermosept® ER endoscopy cleaning, enzymes, foam-inhibited, 5l
Regular price 52,98€Offer price 52,98€ Regular priceUnit price 10,60€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke aspirmatic® instrument disinfection, clean, dental, 2L
Low stockRegular price 32,15€Offer price 32,15€ Regular priceUnit price 16,08€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke thermosept® NKZ neutralizer, citric acid, phosphate-free, 5 l
Regular price 25,24€Offer price 25,24€ Regular priceUnit price 5,05€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke thermosept® SKS softener, sour, bedpans 5 kg
Regular price 25,48€Offer price 25,48€ Regular priceUnit price 5,10€ pro kg -
Provider:DR. SCHUMACHERThermo Clear, clear-rinsing agent for bedpan washing machines, 5 L
Regular price 40,08€Offer price 40,08€ Regular priceUnit price 8,02€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 99,9% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1l
Regular price 12,91€Offer price 12,91€ Regular priceUnit price 12,91€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Nail Cleaner, isopropanol 70%, degreaser, strawberry scent, 1,000 ml
Regular price 9,04€Offer price 9,04€ Regular priceUnit price 9,04€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 70% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1 l
Regular price 10,22€Offer price 10,22€ Regular priceUnit price 10,22€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Rinse Aid Sekumatic FK, Mildly Acidic, Sizes
Liter:Regular price From 46,03€Offer price From 46,03€ Regular priceUnit price 17,88€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Sekumatic Multiclean, Sizes
Liter:Regular price From 95,68€Offer price From 95,68€ Regular priceUnit price 19,14€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Sekumatic FNZ Neutralizer for Instruments, Sizes
Liter:Regular price From 78,55€Offer price From 78,55€ Regular priceUnit price 15,71€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our